Strona 1 z 1

Sierociniec i Labirynt Fauna

PostNapisane: 24 listopada 2008, o 14:32
przez Czesio
Ostatnio znalazłem czas na dwa filmy polecone przez znajomego - o dziwo, tego samego reżysera - Guillermo del Toro.

Pierwszym był 6-o oskarowy "Labirynt Fauna" - taka opowiastka o małej dziewczynce Ofelii, która a przejeżdża do domu drugiego męża jej matki. Ofelia nie znosi ojczyma. Dziewczynka odkrywa w ogrodzie tajemniczy labirynt, w którym spotyka Fauna - stwora podobnego do Minotaura z greckiej mitologii... film nawet ok - nie jest lekki, daje dużo do myślenia - ALE ŻEBY 6 OSKARÓW ???

Po kilku dniach sięgnąłem po "Sierociniec" - drugi film wspomnianego reżysera - i tu miłe zaskoczenie - to horror, lecz nie taki dla ludzi ze skłonnościami masochistycznymi – głodnych ekstremalnej rozrywki /np. PIŁA/ i nerwowego obgryzania paznokci oraz wrzasków co chwilę na całą salę w kinie.
Fabuła nie jest może zbyt oryginalna - opowieść o kobiecie wychowanej w sierocińcu i próbie odbudowy "nowej" placówki dla dzieci. Film mozna porównać do filmu "Inni" z Nicole Kidman.
Jednak ten film to arcydzieło - tutaj ważny jest każdy szczegół. Natężenie muzyki zarówno uspokaja jak i odpręża - lecz potrafi przerażać (podobnie jak w „Kręgu”). Muzyka jest wyśmienicie dobrana - podkreśla i potęguje to, co przedstawia obraz.
Największym atutem filmu są ujęcia: krajobrazy, barwy, wnętrza budynków - to artyzm.
Umiejętne wykorzystanie "elementów" horrorów : np. zło postaci małego dziecka, ciemne zakamarki domu, trzaskające podłogi i ściany, upiorne lalki i strachy na wróble.
I wreszcie zakończenie filmu... ech, sami zobaczcie - Tu dałbym JEDNEGO WIELKIEGO OSKARA.

Re: Sierociniec i Labirynt Fauna

PostNapisane: 24 listopada 2008, o 21:55
przez Ixolite
Tak, Sierociniec też mi się swego czasu bardzo spodobał i też nasunął skojarzenia z "Innymi". Swoją drogą to ciekawe, że ostatnimi czasy najlepsze horrory kręcą hiszpanie :)

O Sierocińcu mogę dodać też, że cały, włącznie z zakończeniem, jest bardzo... elegancki.

Re: Sierociniec i Labirynt Fauna

PostNapisane: 3 lutego 2016, o 12:37
przez agata.aga
Sierociniec- genialny. w ogóle hiszpańskie horrory reprezentują wysoki poziom. :>

Re: Sierociniec i Labirynt Fauna

PostNapisane: 13 marca 2016, o 22:32
przez cruel_woman
Z hiszpańskich horrorów znam tylko REC. 1 i 2 spoko, 3 bardziej śmieszna niż straszna i poza fabułą. Nie oglądałam jeszcze 4, recenzje zbiera słabe. Ostatnio widziałam film akcji John Wick i niby takie trochę kino klasy B, ale lubię takie filmy oglądać, szczególnie w stanie odurzenia.
http://onet.pl

Re: Sierociniec i Labirynt Fauna

PostNapisane: 24 września 2018, o 11:50
przez kasiak
spoko film