10 najlepszych książek SF

Rozmowy o innych książkach, komiksach.

Moderator: Ekipa Forum

Postprzez MARTIN ANN DRIMM » 11 kwietnia 2007, o 14:05

No cóż, Agnieszko, Herbert opisuje tak daleką przyszłość, że nasze standardy myślowe zaczynają się zatracać. Kosmos jest pusty, zimny, jedyne, co w nim brzęczy to intelekt. Rozbuchany, wielotorowy, sieciowy, zagubiony sam w sobie. Intryga goni intrygę. Tylko uczuć brak. Takie mam impresje, bo czytałem to dawno temu.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
MARTIN ANN DRIMM
Szef
 
Posty: 2718
Dołączył(a): 14 czerwca 2006, o 15:03
Lokalizacja: z Chotomowa

Re: 10 najlepszych książek SF

Postprzez Dabliu » 6 czerwca 2008, o 20:46

Chyba wygrzebuję jakiś zapomniany temat ;)
U mnie to jest różnie z tymi rankingami - w zależności od nastroju, sezonu itp. Na chwilę obecną moja lista top ten sf wyglądałaby chyba tak:

1. Księga Nowego Słońca - Gene Wolfe (bo w końcu science fantasy jest z sf mocno spowinowacone i czasem nieodróżnialne)
2. Diuna - Frank Herbert
3. Hyperion - Dan Simmons
4. Gwiazdy moim przeznaczeniem - Alfred Bester
5. Non-Stop - Brian W. Aldiss
6. Neuromancer - William Gibson
7. Piknik na skraju drogi - A. i B. Strugaccy
8. Wieczna wojna - Joe Haldeman
9. Gobeliniarze - Andreas Eschbach
10. Ubik - Philip K. Dick
Spójrz, oto oko dziewiąte. Najwyższe i święte, na Boga się gapi. Widząc go, wiarę odbiera, bo czymże jest wiara, jak nie umysłu rojeniem? Wiedzieć czy wierzyć? Kochać czy pragnąć? Dawać życie czy życie odbierać? To oko, co szuka prawdy. Nie zważa na czasu strumienie, ni barwy, ni kształty... ono chce poznać. Chce widzieć naprawdę. Jest więc moim najgłębszym marzeniem odstąpić od granic, wejść w bytu zaprzeczenie.
Avatar użytkownika
Dabliu
 
Posty: 14
Dołączył(a): 6 czerwca 2008, o 19:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: 10 najlepszych książek SF

Postprzez Lafcadio » 6 czerwca 2008, o 20:48

Ale Ciebie, Dabliu, bym się tutaj nie spodziewał.
Chyba, że Ty jesteś inny Dabliu :P
One individual always has the answers to our problems
One individual is always there when called upon
No mortal can deter this individual
Lafcadio, This Person Is You!

"włączyłem tlen tylko po to, aby powiedzieć, że niezłe z ciebie ciacho" - Haven
Avatar użytkownika
Lafcadio
Webmaster
 
Posty: 977
Dołączył(a): 14 czerwca 2006, o 15:54
Lokalizacja: z Gamedec Zone

Re: 10 najlepszych książek SF

Postprzez Dabliu » 6 czerwca 2008, o 20:58

To ja - ten sam :mrgreen: Przyjąłem zaproszenie Marcina i się zarejestrowałem. No to jestem, a i wypadałoby czasem napisać jakiegoś posta :)
Spójrz, oto oko dziewiąte. Najwyższe i święte, na Boga się gapi. Widząc go, wiarę odbiera, bo czymże jest wiara, jak nie umysłu rojeniem? Wiedzieć czy wierzyć? Kochać czy pragnąć? Dawać życie czy życie odbierać? To oko, co szuka prawdy. Nie zważa na czasu strumienie, ni barwy, ni kształty... ono chce poznać. Chce widzieć naprawdę. Jest więc moim najgłębszym marzeniem odstąpić od granic, wejść w bytu zaprzeczenie.
Avatar użytkownika
Dabliu
 
Posty: 14
Dołączył(a): 6 czerwca 2008, o 19:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: 10 najlepszych książek SF

Postprzez Lafcadio » 6 czerwca 2008, o 21:01

Albo przeczytać książki Marcina... :roll: Wypowiedz się w takim temacie, przyda się świeże spojrzenie ;]
One individual always has the answers to our problems
One individual is always there when called upon
No mortal can deter this individual
Lafcadio, This Person Is You!

"włączyłem tlen tylko po to, aby powiedzieć, że niezłe z ciebie ciacho" - Haven
Avatar użytkownika
Lafcadio
Webmaster
 
Posty: 977
Dołączył(a): 14 czerwca 2006, o 15:54
Lokalizacja: z Gamedec Zone

Re: 10 najlepszych książek SF

Postprzez MARTIN ANN DRIMM » 6 czerwca 2008, o 21:08

Gwiazdy - moje przeznaczenie - czytałem jeszcze w starym tłumaczeniu. Pamiętam tę książkę do dzisiaj. Wspaniała przygoda. A pomysł w opowiadaniu "Polowanie" ze sterowaniem programem za pomocą naciskania językiem na zęby był inspirowany działaniami Foyla (tak się pisało jego nazwisko?).

Tak, ja zaprosiłem Dabliu, bo ładnie się wypowiadał na forum Zaginionej Biblioteki. Trzeba doceniać takich ludzi :).
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
MARTIN ANN DRIMM
Szef
 
Posty: 2718
Dołączył(a): 14 czerwca 2006, o 15:03
Lokalizacja: z Chotomowa

Re: 10 najlepszych książek SF

Postprzez Dabliu » 6 czerwca 2008, o 21:49

Lafcadio napisał(a):Albo przeczytać książki Marcina... :roll: Wypowiedz się w takim temacie, przyda się świeże spojrzenie ;]


Cóż ja poradzę, że jeszcze nie czytałem :( Ale niebawem wypłata :)
Zaczynać chronologicznie?
Spójrz, oto oko dziewiąte. Najwyższe i święte, na Boga się gapi. Widząc go, wiarę odbiera, bo czymże jest wiara, jak nie umysłu rojeniem? Wiedzieć czy wierzyć? Kochać czy pragnąć? Dawać życie czy życie odbierać? To oko, co szuka prawdy. Nie zważa na czasu strumienie, ni barwy, ni kształty... ono chce poznać. Chce widzieć naprawdę. Jest więc moim najgłębszym marzeniem odstąpić od granic, wejść w bytu zaprzeczenie.
Avatar użytkownika
Dabliu
 
Posty: 14
Dołączył(a): 6 czerwca 2008, o 19:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: 10 najlepszych książek SF

Postprzez MARTIN ANN DRIMM » 6 czerwca 2008, o 22:07

Chyba lepiej chronologicznie.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
MARTIN ANN DRIMM
Szef
 
Posty: 2718
Dołączył(a): 14 czerwca 2006, o 15:03
Lokalizacja: z Chotomowa

Re: 10 najlepszych książek SF

Postprzez Dabliu » 6 czerwca 2008, o 22:15

No to postanowione :mrgreen:
Spójrz, oto oko dziewiąte. Najwyższe i święte, na Boga się gapi. Widząc go, wiarę odbiera, bo czymże jest wiara, jak nie umysłu rojeniem? Wiedzieć czy wierzyć? Kochać czy pragnąć? Dawać życie czy życie odbierać? To oko, co szuka prawdy. Nie zważa na czasu strumienie, ni barwy, ni kształty... ono chce poznać. Chce widzieć naprawdę. Jest więc moim najgłębszym marzeniem odstąpić od granic, wejść w bytu zaprzeczenie.
Avatar użytkownika
Dabliu
 
Posty: 14
Dołączył(a): 6 czerwca 2008, o 19:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: 10 najlepszych książek SF

Postprzez MARTIN ANN DRIMM » 7 czerwca 2008, o 07:18

Jeśli mogę tylko coś zaznaczyć - teksty były tak założone, żeby nie rzucać czytelnika na głęboką wodę. Zależności, neologizmy, złożoności świata - pojawiają się stopniowo, krok po kroku. Tylko tyle :mrgreen:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
MARTIN ANN DRIMM
Szef
 
Posty: 2718
Dołączył(a): 14 czerwca 2006, o 15:03
Lokalizacja: z Chotomowa

Re: 10 najlepszych książek SF

Postprzez styk » 5 października 2008, o 18:54

Moja wielce subiektywna i chybotliwa lista:

1. "Głos pana" - S. Lem
2. "Tylko cisza" - B. Petecki
3. "Człowiek z wysokiego zamku" - P. K. Dick
4. "Wehikuł czasu" - H. G. Wells
5. "Gra Endera" - O. S. Card
6. "Fundacja" - I. Asimov
7. "Wild card run" - S. Stamey
8. "Robot dreams" - I. Asimov
9. "Solaris" - S. Lem
10. "Cyberiada" - S. Lem

Kolejność przypadkowa.
.styk.
Avatar użytkownika
styk
 
Posty: 45
Dołączył(a): 22 czerwca 2006, o 12:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: 10 najlepszych książek SF

Postprzez Toudisław » 1 stycznia 2009, o 19:11

1. Neal Stephenson – Diamentowy wiek. Za ciekawy obraz przyszłości. Stworzenie nowego gatunku i bardzo dobrze wykreowanych bohaterów. Ta ksiązka mnie oczarowała niesamowitą magią
2. Dan Simmons – Hiperon- Za wile ukrytych smaczkówa.. i niestandardową kreację powieści. Za cudowne chwile gdy czytając opowieści pielgrzymówb. wcielmy się w inne osoby.
3. Alfred Bester – Gwizdy Moim przeznaczeniem. Za Prawdziwego Hrabiego montehristo. Ta ksiązka jest przykładem czy kiedyś była SF
4. Keate Wilhelmi – Gdzie dawniej śpiewał ptak. Niesamowita i groźna wizja przyszłości i klonowania. Sugestywna i wiarygodna przez co jeszcze bardziej przerażająca
5. A i B Struggacy – Tutaj tylko zachwalić całokształt
6. Bułyczow – Przełęcz Osada- Porównywane do Władców much. Widzimy jak szybko może upaść cywilizacja człowieka i jak bardzo jesteśmy uzależnienie od społeczeństwa
7. S Łukjanienko Spektrum – Ciekawa wizja Obcych i innych planet
8. G.R.R Martin Tuf Wędrowiec - Powieśc przypowieść o tym jak ludzie dąrzą do destrukcji oraz jak może wyglądać zabawa w pana Boga
9. Non Stop B. Alldis jak wygląda społeczeństwo bez przeszłości i przyszłości
10. Peter Watts ślepowidzenie., Jak będzie wyglądał pierwszy kontakt. Książka jest efektem tytanicznej parcy Autora
Toudisław
 
Posty: 26
Dołączył(a): 1 stycznia 2009, o 17:22

Re: 10 najlepszych książek SF

Postprzez Shoan Gachi » 6 grudnia 2013, o 05:47

1. Matthew Woodring Stover: Akta Caine'a (cala seria, chociaz podchodzi to troche pod fantasy)
2. Rafal Kosik: Kameleon (ogolnie tworczosc Rafala jest niezla)
3. Gamedec :) (ogolnie te 3 pierwsze miejsca stale sie przeplataja, za jakis czas zmienil bym ta kolejnosc)
4. Jacek Piekara: Seria o Mordimerze Madderdinie (jak dla mnie taki brutalny i realistyczny swiat alternatywny to SciFi)
5. Mike Carey: Seria o Felixie Castorze (ducholap w Londynie)
6. Greg Egan: Kwarantanna (nie wiem jak mi sie udalo to przezrec, ale nauczylem sie troche o fizyce kwantowej)
7. Mayer Alan Brenner: Taniec Bogow (podobnie jak z Cainem, tyle ze duzo mocniej podchodzi pod fantasy)
8. Nancy Farmer: Dom Skorpiona (ona ma bardzo wciagajacy styl pisania)
9. Stephen King: Dark Tower (na 9 bo jeszcze nie skonczylem)
10. Stanislaw Lem: Opowiesci o Pilocie Pirxie (prawdopodobnie powinno byc wyzej w rankingu, ale ledwo co z tego pamietam)
"-Pamiętam pewien dowcip ze studiów. Brzmi tak: Student wie wszystko. Asystent wie, w której książce szukać…
-A profesor - wszedłem mu w słowo - wie, gdzie jest asystent?"
Życiowe motto :)
Shoan Gachi
 
Posty: 42
Dołączył(a): 11 listopada 2013, o 06:28

Re: 10 najlepszych książek SF

Postprzez MARTIN ANN DRIMM » 11 stycznia 2014, o 14:27

Rafał nade mną? Chyba mu o tym powiem :).
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
MARTIN ANN DRIMM
Szef
 
Posty: 2718
Dołączył(a): 14 czerwca 2006, o 15:03
Lokalizacja: z Chotomowa

Re: 10 najlepszych książek SF

Postprzez Shoan Gachi » 13 stycznia 2014, o 17:29

Felixow jest 12 ( pod 10cioma tytulami) niezaleznych ksiazek 3 (Super Kameleon) i jeszcze 2 zbiory opowiadan.
Gamedecow jest 6 pod 4rema tytulami. Z R. Kosika mam wiecej do czytania, ale jednak wiekszosc moich opinii i pomyslow bierze sie z Gamedeca. A Akta Caine'a to jest moja Biblia, ksiazki bardziej przygodowe niz glebokie, ale bardzo podpbaja mi sie tamtejsze cytaty.
"-Pamiętam pewien dowcip ze studiów. Brzmi tak: Student wie wszystko. Asystent wie, w której książce szukać…
-A profesor - wszedłem mu w słowo - wie, gdzie jest asystent?"
Życiowe motto :)
Shoan Gachi
 
Posty: 42
Dołączył(a): 11 listopada 2013, o 06:28

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Inna literatura i komiks

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość