Forumowy Konkurs Literacki - edycja II

Rozmowy o innych książkach, komiksach.

Moderator: Ekipa Forum

Postprzez MARTIN ANN DRIMM » 14 września 2007, o 11:08

Na początek ucztę. To taka pogaduszka pokazująca kilka poziomów patrzenia na to samo zjawisko.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
MARTIN ANN DRIMM
Szef
 
Posty: 2718
Dołączył(a): 14 czerwca 2006, o 15:03
Lokalizacja: z Chotomowa

Re: Forumowy Konkurs Literacki - edycja II

Postprzez MARTIN ANN DRIMM » 21 kwietnia 2009, o 10:46

Ołłłkej. Znalazłem wreszcie chwilę czasu (chyba po roku!!!) na przeczytanie opowiadań konkursowych. Wybaczcie. Następnym razem będę ostrożniejszy w ferowaniu wyroków, czy mam czas, czy nie. Do rzeczy.

Opowiadanie numer jeden.

Generalnie ciekawy styl, nieco grandilokwentny, chyba celowo przesadzony, nadkwiecisty, ale konsekwentny. Bohater mocno narcystyczny, nad-narcystyczny, także raczej celowo. Mimo to radzę uważać z nadmiernym narcyzmem, bo czytelnik / czytelniczka ma wtedy kłopoty z utożsamieniem się z bohaterem / bohaterką. Czytelnik / czytelniczka chce poczuć w sobie to, co opisuje autor. Jeśli jest to zbyt egocentryczne, pojawia się chęć odrzucenia dzieła. Na szczęście immanentność ustępuje opisowi kogoś innego.

Opowiadanie mówi o walce wrażliwości wewnętrznej i zewnętrznej. O samotności i zmaganiach twórczych. Ta niemoc to temat mocno wyeksploatowany, ale każdy musi na swój sposób przelać ją na papier :).

Plus za łatwość wyrażania się :)

Za dużo "mnie" "moje" "me", "ona", "on". To typowy błąd, łatwy do usunięcia przy drugim, trzecim czytaniu. Kilka niezgrabności:

- E. Skądże! Wcześnie... wcześnie przecież. Wejdź.
Usłuchawszy mnie szybko przeszedł do zdejmowania butów w przedpokoju.
- Masz colę? – zamruczał wstając.

To, co podkreślone, warto usunąć.

Tylko Bartłomiej umiał spojrzeć z takim teatralnym namaszczeniem, uśmiechając się przy tym niesłychanie. A w kącikach jego ust tańczył wtedy diabeł.

A poza tym dobrze napisane opowiadanie. Trochę brakuje w nim treści, ale w zasadzie to przekaz o przełamywaniu milczenia. No i dobrze :)

Następne jutro :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
MARTIN ANN DRIMM
Szef
 
Posty: 2718
Dołączył(a): 14 czerwca 2006, o 15:03
Lokalizacja: z Chotomowa

Re: Forumowy Konkurs Literacki - edycja II

Postprzez MARTIN ANN DRIMM » 22 kwietnia 2009, o 19:11

Dobra, opowiadanie nr 4

Ciekawy temat, interesująca dyskusja, fajny klimat. Zabrakło trochę lekkości w poincie, która brzmi jak wykład, nie pasuje do reszty. Jest w niej coś głębokiego i jestem pewien, że autor, gdyby poświęcił na tekst więcej czasu, wydobyłby to "coś".

W ogóle tekst ma potencjał i jestem przekonany, że po odpowiednim oszlifowaniu mógłby naprawdę błyszczeć.

Są pewne kłopoty z wyrażaniem myśli. Nie wiem - pośpiech, brak drugiego czytania?

Przykłady:

Wybacz mi, ale zanim dostaniesz morfinę, o którą tak prosisz, wpierw musisz z kimś porozmawiać.

"wpierw" to kolokwializm. Odradzam ;).

Rzeczywiście tydzień to w dzisiejszych warunkach to nie lada wyczyn

Dwa razy "to"

Wybacz bohaterze, ale nasz pan doktor składał do kupy kolejny transport rannych i nie miał czasu dla lżej rannych.

Nie widać tego bez kontekstu, ale "dla lżej rannych" z powodzeniem można wyrzucić.

Moja opieka medyczna powoli zaczęła się oddalać pozostawiając mnie w rękach dwóch wysokich rangą oficerów.

Znowu, bez kontekstu jest to niewidoczne, ale zdanie to można by skrócić do "Opieka medyczna oddaliła się". Wszystko inne już w tekście jest.

Miałem nadzieję, że ktokolwiek przetrwał natarcie ZBiRu. Jednak jak powiedział gość z 1 dywizji pancernej nikt nie ocalał.

Tak jak wyżej, całe drugie zdanie można wyrzucić, bo wcześniej było to napisane.

Wszyscy już dawno wyjechali za lepszym jutrem. Patriotyzm już dawno gnije w grobie.

Dwa razy "już"

Ale w chwili obecnej musimy natychmiast działać zanim będzie za późno.

Jeśli musimy działać "natychmiast", to wiadomo raczej, że później będzie za późno ;)

Chyba zbytnio przeceniacie moje umiejętności...

W przecenianiu jest obecna "zbytniość" ;). "Zbytnio" można wyrzucić.

Chyba nasza wesoła pogawędka przekroczyła znacznie te 15 minut.

"znacznie" może sobie pójść.


Ogólnie opowiadanie mnie zaintrygowało. Chciałem wiedzieć więcej na temat konfliktu, ZBiR'u, nazwy "Wyszków" itd. brzmiały... egzotycznie! Ciekawy byłem, co się działo z bohaterem, gdy był nieprzytomny. Trochę szkoda, że te tematy zostały pominięte.

Gdyby poprawić styl i uzupełnić je od strony lepszego opisu konfliktu i tego, co się działo z protagonistą, oraz gdyby poprawić pointę, byłoby to bardzo fajne opowiadanie :).
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
MARTIN ANN DRIMM
Szef
 
Posty: 2718
Dołączył(a): 14 czerwca 2006, o 15:03
Lokalizacja: z Chotomowa

Re: Forumowy Konkurs Literacki - edycja II

Postprzez MARTIN ANN DRIMM » 23 kwietnia 2009, o 09:43

Dobra, Opowiadanie nr 2
Bardzo sprawnie napisane, w ogóle mam wrażenie, że poziom jest znacznie wyższy niż przy poprzednim konkursie. Logiczne dialogi, błyskotliwe obserwacje, inteligentne to i miłe. Wyrzuciłbym cały pierwszy rozdzialik i ostatni. Pierwszy nie sprawdza się jako prolog, ostatni jako epilog. Czasami lepiej zostawić rzecz z lekką pointą niż przesaadzić. Zabrakło mi trochę trudności, jakiegoś haczyka związanego z misją głównego bohatera, możę ingerencji aniołów? Ogólnie trochę za łatwo to poszło, chociaż założenie opowiadania jest okej. Gdyby miał mniej pieniędzy? No, ale wtedy opowiadanie musiało by mieć 12 stron, a nie 6. Jest wrażenie, że pod koniec autor musiał się streszczać, by rzecz zamknąć. Trochę szkoda.

Sczegóły:

Moja czarna, błękitnooka kotka wskoczyła na łóżko. Machinalnie wyciąnąłem rękę, by ją pogłaskać. Gdy tylko dotknąłem miękkiego futra, w mojej głowie pojawiły się obrazy jasno sugerujące, że kot jest głodny. Jej niebieskie oczy patrzyły na mnie inaczej niż zwykle.

Za dużo "moja". Wiadomo z tekstu, że kotka ma niebieskie oczy, więc "jej" można usunąć.

Mój dotychczasowy świat właśnie rozpadł się na drobne kawałeczki.


Ze zdania już wynika, że świat rozpadł się "właśnie" teraz. Właśnie jest niepotrzebne.

Demony mają otwarte umysły, potrafią wiele osiągnąć przy ich pomocy.

Z kontekstu i tego zdania już wynika, że demony "przy pomocy" otwartych umysłów mogą wiele osiągnąć. Wytłuszczenie można usunąć.

-Obiecałem ci wszystko wyjaśnić, więc ułóż się wygodnie i wysłuchaj, co chcę powiedzieć

Wytłuszczenie można usunąć, ewentualnie zastąpić je słowem "mnie".

Oba te światy, mój i twój, są na tyle blisko, że wpływają na siebie nawzajem. Z tym, że wy jesteście w lepszej sytuacji. Już tłumaczę.

"Już tłumaczę" nie potrzebne. Demon cały czas tłumaczy, o co chodzi.

Zamknąłem oczy i odetchnąłem głęboko.

"Odetchnięcie" zawiera w sobie odpowiednią głębokość, nie trzeba tego podkreślać :).

Spokojnie. Uspokój się. Będzie dobrze.

Albo "uspokój się", albo "spokojnie", nie trzeba tego samego pisać dwa razy :).

Pobiegłem do komputera. System uruchamiał się wyjątkowo długo. Wreszcie jest.

"Wreszcie jest" - niepotrzebne. Następne zdanie wystarczy.

Zaczynałem sądzić, że mój pomysł z numerem konta jednak nie był trafiony.

Z kontekstu wiadomo, o jaki pomysł chodzi, więc to, co wytłuszczone, można wyrzucić.

Wszedłem na stronę banku.

Wiadomo, że autor szukał strony internetowej banku, więc nie trzeba podkreślać, że wszedł na stronę internetową banku :)

widać, że ma ścisły umysł


Tu jest pewien subtelny problem czasowy. Piszesz wszystko w czasie przeszłym i nagle przeskakujesz do teraźniejszego. Proponuję między "widać" i "że" wrzucić słowo "było".

Zespół badawczy, prowadzony przez doktora Hellinsa dziś rano ogłosił, że wszystkie założenia i teorie naszego rodaka są w pełni poprawne. Amerykanie potwierdzili poprawność

Dwa razy "poprawność"

Naukowcy są zgodni, że to odkrycie zmieni obraz świata, jaki znamy i nic już nie będzie takie, jakie było.

Jeśli obraz świata się zmieni, to nic już nie będzie jak było, nie trzeba tego podkreślać. Zresztą robisz to w następnym rozdziale, więc tu jest niepotrzebne.


Ogólnie to miłe opowiadanie. Czytało mi się je szybko i przyjemnie. Gratuluję :).
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
MARTIN ANN DRIMM
Szef
 
Posty: 2718
Dołączył(a): 14 czerwca 2006, o 15:03
Lokalizacja: z Chotomowa

Re: Forumowy Konkurs Literacki - edycja II

Postprzez MARTIN ANN DRIMM » 23 kwietnia 2009, o 10:37

Opowiadanie nr 3

Najbardziej rozbudowana wizja, sugestywnie opowiedziana, pogłębione przemyślenia, niebanalne wywody, całkiem, całkiem, muszę powiedzieć :). Plastyczne, przekonujące.

Nie bardzo przemówiła do mnie kwestia Gomory, a jeszcze mniej "komunikacji", chociaż autor dość zgrabnie sprawę wygrał. Całość zdaje się preludium do czegoś większego. Bardzo udane, brawo.

Szczegóły:

Przywodziły mi na myśl architekturę arabską

Stara śpiewka, wiadomo, że tu "mi" jest niepotrzebne.

Tylko... wszystko sprawiało wrażenie oglądanego przez falowane szkło. Nie było niemal prostych linii i kątów.

Często jest kłopot z tymi "prawie", "niemal" itd., zwłaszcza u autorów, którzy lubią coś precyzyjnie przekazać. Lepiej jednak to "niemal" wyrzucić.

Wyglądało na to, że wyszedł z upadku nawet lepiej ode mnie.

"Nawet" niepotrzebne. Jeśli "wyglądało na to", to znaczy, że to przypuszczenie. Dodawanie "nawet" jest zbędne.

Piął się on po stromym boku półki,

Jeśli "piął się", to nie "ona", nie "ono" tylko "on" więc mówimy onemu do widzenia :)

której nie idzie się pozbyć żadnymi środkami.

Ej. Kolokwializm. Lepiej napisać "nie da się".

Musieliśmy się wrócić.

Znowu kolokwializm. Musieliśmy wrócić. I szlus :).

, pierwszej prosto stojącej ściany, którą widziałem tutaj jak dotąd

Jedyna duża niezgrabność w tekście. Zmiana szyku mogłaby pomóc.

Dalej ciągnęła się już prosta, oświetlona usidlonymi płomykami droga, wiodąca prosto do wielkich odrzwi pałacu.


Dwa razy "prosto".

Przestałem siłować się z niewzruszoną strukturą.

Opisałeś już, że struktura była niewzruszona, więc wystarczy "Przestałem się siłować".

Musimy chyba wymyślić jakiś inny sposób

"Chyba" można pominąć :).

Jakoś podświadomie zdawałem sobie chyba nawet sprawę z zagrożenia, ale nie miałem w zwyczaju wycofywać się z raz powziętych postanowień

A tu dwa grzeszki na raz :). Do pożegnania :).

Po co zmuszono mnie do pozostania choćby sekundy w tym miejscu, skoro od początku mogłem stąd odejść?

"Stąd" niepotrzebne.


Ogólnie bardzo pozytywne wrażenia. Wizja, dojrzałość przemyśleń, niebanalność, o to chodzi :).
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
MARTIN ANN DRIMM
Szef
 
Posty: 2718
Dołączył(a): 14 czerwca 2006, o 15:03
Lokalizacja: z Chotomowa

Re: Forumowy Konkurs Literacki - edycja II

Postprzez MARTIN ANN DRIMM » 23 kwietnia 2009, o 10:49

Ufff, no i koniec.

Krótkie podsumowanie. Jeśli ponad rok temu pisaliście takie opowiadania, to teraz pewnie jesteście na tyle dojrzali, żeby publikować. Wszystkie były dobre. Naprawdę. Czytałem je nie wiedząc, kto je napisał. Dopiero teraz sprawdziłem.

Delikatnie Ruda - Keldona - najlepsze stylistycznie. Nieco grandilokwentne, za bardzo narcystyczne, za bardzo egocentryczne, ale znamionujące duży potencjał autora :)

Demon - Alexandretty - nietanie dialogi, wygrany pomysł, bardzo dobry pomysł na współzależność światów, świetna pierwsza połowa. Druga - nieco przyspieszona. Ale ogólnie autorka ma o czym pisać i gdyby poświęciła trochę czasu na poprawienie drugiej części, byłoby bardzo dobrze.

Groteska - Dridena - jak dla mnie numero uno. Mimo, że trochę gorsze stylistycznie od tekstu Keldona, pokazuje wizję, bohater jest pogłębiony, nienarcystyczny, pokazuje, co widzi, a nie swoje duże ego. doskonałe wycieniowanie opisów, interesujące porównania, nienagięta pointa. Słabe punkty - biblijność, "komunikacja" :).

Bohater - Stalkera - ciekawa alternatywna wizja Polski, niegłupie przemyślenia, inspirujące i wzbudzające ciekawość, co będzie dalej, co było wcześniej. Gdyby zostało dopracowane pod kątem stylistycznym i pointowym, byłoby bardzo fajne.

Generalnie, Panie i Panowie, uważam, że każde z tych opowiadań, po opracowaniu i redakcji, można by posłać gdzieś jako propozycję publikacji.

Gratuluję i przepraszam, że przeczytanie całości zajęło mi tak strasznie dużo czasu. Uwierzcie, bądź nie, ale gdy konkurs się skończył, byłem w ferworze pisania "Zabaweczek", a potem redakcji "Zabaweczek", a potem z rozpędu napisałem drugą część "Antyporadnika". Postanowiłem wziąć się za konkurs, gdy tylko skończyłem pisać, no i gdy skończyły się moje szkolenia. Za chwilę zaczynają się kolejne, a ja mam już początek książki s-f dla dzieci, a potem znowu gamedec... Jak widzicie, nie ma gdzie szpilki włożyć.

Tak czy owak, zachęcam do dalszej twórczości.

Mówię poważnie - piszecie już dojrzalej od niejednego pismaka i widzę gdzieniegdzie "swoją" rękę ;). Niektórzy nieco biją się ze słowem, ale lepsze to niż grafomańska łatwość :)

Ściskam Was

Marcin
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
MARTIN ANN DRIMM
Szef
 
Posty: 2718
Dołączył(a): 14 czerwca 2006, o 15:03
Lokalizacja: z Chotomowa

Re: Forumowy Konkurs Literacki - edycja II

Postprzez Wega » 16 lutego 2010, o 04:30

Będą jeszcze inne edycje konkursu?
Avatar użytkownika
Wega
 
Posty: 77
Dołączył(a): 22 września 2008, o 10:20
Lokalizacja: Zakon Assassin's Creed

Re: Forumowy Konkurs Literacki - edycja II

Postprzez jot23 » 21 lutego 2010, o 22:47

Proponuję konkurs na fanfic w świecie Gamedeka, choć w "zwykłym" konkursie też bym może wziął udział ;)
Avatar użytkownika
jot23
 
Posty: 184
Dołączył(a): 25 sierpnia 2009, o 16:07

Re: Forumowy Konkurs Literacki - edycja II

Postprzez MartiusMarsGradivus » 22 lutego 2010, o 09:42

Fanfic może być. Nawet już mam napisany chociaż jest żałosny dlatego go nie pokazałem. Wolałbym zwykły konkurs bo mam kilka pomysłów na bohatera i świat ale do gamedeca się nie wcisną.
Marcin Przybyłek napisał(a):Wybacz, Fomoraig, Lamasowi i Martiusowi. To wspaniali ludzie i Wielcy fani gamedeka. I nie są normalni.
Avatar użytkownika
MartiusMarsGradivus
 
Posty: 447
Dołączył(a): 4 stycznia 2009, o 11:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Forumowy Konkurs Literacki - edycja II

Postprzez MARTIN ANN DRIMM » 26 lutego 2010, o 09:29

To ile osób jest chętnych? A może nie róbmy z tego konkursu tylko warsztaty?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
MARTIN ANN DRIMM
Szef
 
Posty: 2718
Dołączył(a): 14 czerwca 2006, o 15:03
Lokalizacja: z Chotomowa

Re: Forumowy Konkurs Literacki - edycja II

Postprzez MartiusMarsGradivus » 26 lutego 2010, o 09:54

Konkurs czy warsztaty... na jedno wyjdzie bo i tak wiadomo że ja piszę najlepiej :P W każdym razie ja jestem chętny!
Marcin Przybyłek napisał(a):Wybacz, Fomoraig, Lamasowi i Martiusowi. To wspaniali ludzie i Wielcy fani gamedeka. I nie są normalni.
Avatar użytkownika
MartiusMarsGradivus
 
Posty: 447
Dołączył(a): 4 stycznia 2009, o 11:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Forumowy Konkurs Literacki - edycja II

Postprzez jot23 » 26 lutego 2010, o 17:08

Ja - nie wiem, bo nigdy nie pisałem nic, co doczekałoby się publikacji ;) Ale swoich sił mogę spróbować. Nie upieram się przy fanficu, bo mam też pomysł na coś innego :D Gorzej z realizacją...
Avatar użytkownika
jot23
 
Posty: 184
Dołączył(a): 25 sierpnia 2009, o 16:07

Re: Forumowy Konkurs Literacki - edycja II

Postprzez Lamas » 27 lutego 2010, o 23:26

Ja jestem za, chętny i w ogóle takkkkkykykykkyky! :D
Marcin Przybyłek napisał(a):Wybacz, Fomoraig, Lamasowi i Martiusowi. To wspaniali ludzie i Wielcy fani gamedeka. I nie są normalni.
Avatar użytkownika
Lamas
 
Posty: 454
Dołączył(a): 27 lipca 2009, o 13:52
Lokalizacja: Lublin

Re: Forumowy Konkurs Literacki - edycja II

Postprzez jot23 » 28 lutego 2010, o 15:00

Warsztaty byłyby nawet lepsze, bo w konkursie nie mam szans ;)
Avatar użytkownika
jot23
 
Posty: 184
Dołączył(a): 25 sierpnia 2009, o 16:07

Re: Forumowy Konkurs Literacki - edycja II

Postprzez MARTIN ANN DRIMM » 2 marca 2010, o 13:17

Okej, ustalcie termin, maksymalną ilość stron (czcionka 12, pojedynczy odstęp, Times New Roman), proponuję do 12 stron. I piszcie. Ustalcie, kto wszystko zbierze. Potem wyślijcie do mnie i do siebie nawzajem też. Pogadamy sobie o każdym tekście i pouczymy się pisać.

Wypadałoby też ustalić temat.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
MARTIN ANN DRIMM
Szef
 
Posty: 2718
Dołączył(a): 14 czerwca 2006, o 15:03
Lokalizacja: z Chotomowa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Inna literatura i komiks

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron