Pytania do Marcina.

Rozmowy ogólnie o Gamedeku.

Moderator: Ekipa Forum

Re: Pytania do Marcina.

Postprzez Kthaara » 5 września 2011, o 23:08

Marcin Przybyłek napisał(a): Potem poważna rozmowa z wydawnictwem i we shall see.

Ekhem...
And? Saw you something there?
Bo mi się już czekać nie chce, choć skończyłem całość w pięć dni cztery dni temu.
(Coś tam niby się o oczy obiło że w maju na przyszły rok...)
Czyli dowiedziałeś się jakichś konkretów?
"Tylko dwie rzeczy na tym świecie są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Jednak co do tej pierwszej są pewne wątpliwości."
A. E.
Avatar użytkownika
Kthaara
 
Posty: 231
Dołączył(a): 4 września 2011, o 11:38
Lokalizacja: Ligota k/Bielska-Białej

Re: Pytania do Marcina.

Postprzez MARTIN ANN DRIMM » 6 września 2011, o 06:34

No cóż, tekst jest złożony, mam nadzieję, że do maja zostanie wydany.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
MARTIN ANN DRIMM
Szef
 
Posty: 2718
Dołączył(a): 14 czerwca 2006, o 15:03
Lokalizacja: z Chotomowa

Re: Pytania do Marcina.

Postprzez Ixolite » 6 września 2011, o 09:50

It sure would be nice if we had some grenades, don't you think?
Avatar użytkownika
Ixolite
Webmaster
 
Posty: 616
Dołączył(a): 18 grudnia 2006, o 11:12
Lokalizacja: oni wiedzieli?

Re: Pytania do Marcina.

Postprzez Kthaara » 8 sierpnia 2012, o 21:29

Może wy nie zwróciliście na to uwagi ale ja, jako że sam piszę opowiadania (o Laurusie) które są trochę zbliżone stylowo do powieści Marcina mam takie spostrzeżenie:

Autor wypowiada się o seksie w znacznie bardziej swobodny sposób niż większość.

Pytanie: Co skłania Cię do takiego podejścia?

Ja mam co nieco staroświeckie podejście i czuję się dość niezręcznie opisując sceny zabarwione erotyką. Ale przełamuję lody...
"Tylko dwie rzeczy na tym świecie są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Jednak co do tej pierwszej są pewne wątpliwości."
A. E.
Avatar użytkownika
Kthaara
 
Posty: 231
Dołączył(a): 4 września 2011, o 11:38
Lokalizacja: Ligota k/Bielska-Białej

Re: Pytania do Marcina.

Postprzez MartiusMarsGradivus » 8 sierpnia 2012, o 22:12

Obstawiam, że to wrażliwość... Albo lata praktyki w temacie 8)

Spoiler:
Marcin Przybyłek napisał(a):Wybacz, Fomoraig, Lamasowi i Martiusowi. To wspaniali ludzie i Wielcy fani gamedeka. I nie są normalni.
Avatar użytkownika
MartiusMarsGradivus
 
Posty: 447
Dołączył(a): 4 stycznia 2009, o 11:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Pytania do Marcina.

Postprzez magda2em » 9 sierpnia 2012, o 06:54

Tak, zdecydowanie, Marcin potrafi pisać erotykę. I to ładną, trafiającą do czytelnika, bezpruderyjną, bez absurdów anatomicznych i rzeczy niemożliwych. Czyżby wychodziła znajomość anatomii ludzkiej w ogóle? ;) Poza Marcinem tylko jeden pisarz polski fantastyczny tak potrafi, poza tym jest nędza z bryndzą ;)
Różnica miedzy seksem i miłością jest taka, że seks rozładowuje napięcie, a miłość je wywołuje.
Woody Allen
Avatar użytkownika
magda2em
 
Posty: 99
Dołączył(a): 23 lutego 2010, o 20:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pytania do Marcina.

Postprzez MARTIN ANN DRIMM » 9 sierpnia 2012, o 08:55

Nie zadawałem sobie tego pytania, ale skoro padło, spróbuję się temu przyjrzeć.

Wydaje mi się, że kluczową rzeczą w twórczości jest to, żeby niczego nie udawać, na nic się nie silić i być po prostu szczerym, czuć to, co się pisze.

Innymi słowy, jeśli ktoś chce coś opisać po to, by "zaskoczyć czytelnika", "wzbudzić emocje", albo "poruszyć" i od początku ma taki plan, to najprawdopodobniej całość spali na panewce - czytelnik odczuje, że opis jest przesadzony, nienaturalny, obliczony na efekt, ergo - tak jakby manipulacyjny. To zresztą tyczy nie tylko scen erotycznych, ale także np. przemocy.

Z tego wynika, że sceny erotyczne warto opisywać wtedy, gdy po prostu autor chce o nich pisać, a chce, bo erotykę lubi, uwielbia, dobrze się czuje w tym obszarze, ma wrażenie, że może opisać coś wyjątkowego. Popatrzcie, że z pisaniem w ogóle tak jest, że nawet gdy piszemy o zwykłej czynności, to przecież nie po to, by opisać zwykłą czynność. Gdyby tak było, nie warto by było książek czytać, ani ich pisać. Nawet przejście przez ulicę, kolor nieba, wszystko powinno być w jakiś sposób podkolorowane, pogłębione, dotykające czegoś więcej (ale ciągle szczerze, nie należy się silić na nadwrażliwość). Z erotyką jest tak samo. Samo opisanie czynności mija się z celem. Więc jeśli autor X stwierdza, że "teraz wypadałoby opisać scenę łóżkową", ale nie bardzo ma ochotę to robić, bo wie, że niczego ciekawego nie opisze... zwraca wzrok czytelnika na kominek i przechodzi do następnej, interesującej dla siebie sceny. To, co autor pisze, powinno (moim zdaniem) być ciekawe dla niego samego.

Ważnym elementem jest estetyka. Tu napiszę być może coś dziwnego, ale moim zdaniem nawet rzeczy brzydkie w twórczości powinny być estetyczne. Zwróćcie uwagę na śmietnik w Gwiezdnych Wojnach czy najpaskudniejsze tamtejsze postacie. Wszystkie są w cudowny sposób estetyczne. W scenach erotycznych, w moim przekonaniu, warto na estetykę zwracać pilną uwagę. W końcu gdyby seks nie był piękny, komu chciałoby się go uprawiać?

Co nam z tej dysertacji wyszło? W sumie same oczywistości:

1. Szczerość - pisz o tym tylko wtedy, gdy naprawdę chcesz, nie sil się, nie manipuluj, pisz od siebie.
2. Nie opisuj wyłącznie czynności, pokaż coś głębiej, o ile oczywiście głębiej widzisz, im bardziej będziesz szczery, tym łatwiej będzie to osiągnąć.
3. Pisz to, co cię interesuje, nie to, co w danym momencie należałoby opisać.
4. To, co piszesz, powinno być ładne.

Być może za tydzień zaprzeczę wszystkiemu, co tutaj napisałem (no, może za wyjątkiem punktów 1 i 2 i 3 :)), ale na razie tak to widzę :).
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
MARTIN ANN DRIMM
Szef
 
Posty: 2718
Dołączył(a): 14 czerwca 2006, o 15:03
Lokalizacja: z Chotomowa

Re: Pytania do Marcina.

Postprzez Kthaara » 9 sierpnia 2012, o 12:18

Czytałeś moje opowiadania, jak wyszły właśnie te elementy?
Bo ja raczej sam nie potrafię ocenić.
"Tylko dwie rzeczy na tym świecie są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Jednak co do tej pierwszej są pewne wątpliwości."
A. E.
Avatar użytkownika
Kthaara
 
Posty: 231
Dołączył(a): 4 września 2011, o 11:38
Lokalizacja: Ligota k/Bielska-Białej

Re: Pytania do Marcina.

Postprzez MARTIN ANN DRIMM » 9 sierpnia 2012, o 22:03

Są prawie niezauważalne, a gdy je już widać, czuć pewną sztywność. Rzeczywiście jest wrażenie, jakbyś się wstydził pisać o tych sprawach.

Ale nie doszukiwałbym się tutaj problemu. Po prostu każdy pisze to, co mu leży na sercu. Mnie nigdy do pisania erotyki nie trzeba było zachęcać i tak samo nikt mnie nie zmusi do opisania wszystkich części broni Skymoura, chociaż w "Zabaweczkach" policyjnego Garudę opisałem dość dokładnie. Ale w tamtym miejscu powieści to było potrzebne, natomiast wrzucanie wyjaśnień co do uzbrojenia pancerzy w "Czasie..." byłoby już nadmiarem szczęścia...

Jednym słowem autor pisze to, co mu pasuje. Jeśli jest w opisie sztywność, to znaczy, że być może nie jest potrzebny?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
MARTIN ANN DRIMM
Szef
 
Posty: 2718
Dołączył(a): 14 czerwca 2006, o 15:03
Lokalizacja: z Chotomowa

Re: Pytania do Marcina.

Postprzez Kthaara » 9 sierpnia 2012, o 23:03

Dzięki
muszę nad tym jednak popracować... przejrzę wszystkie te elementy i poprawię, jeśli dam radę ;)
"Tylko dwie rzeczy na tym świecie są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Jednak co do tej pierwszej są pewne wątpliwości."
A. E.
Avatar użytkownika
Kthaara
 
Posty: 231
Dołączył(a): 4 września 2011, o 11:38
Lokalizacja: Ligota k/Bielska-Białej

Re: Pytania do Marcina.

Postprzez Dracia » 10 sierpnia 2012, o 08:54

Ja za to chciałabym się dowiedzieć więcej o Narach. Czym właściwie się zajmują (dostępne dla nich prace nie są za bardzo opisane)? Jak wygląda Akademia Soulerska? Czy taki Nar może potem zostać Ranem?
「我は汝・・・汝は我」 / "I am thou... thou art I."
Avatar użytkownika
Dracia
 
Posty: 59
Dołączył(a): 8 czerwca 2010, o 09:58

Re: Pytania do Marcina.

Postprzez MARTIN ANN DRIMM » 10 sierpnia 2012, o 12:47

Nar może zostać Ranem o ile przejdzie przez Rytuał Otchłani. Wtedy będzie Maodem. Co dalej - wszystko w rękach losu :). Jak wiemy, do stania się Maod-Anem pełną gębą potrzeba jeszcze Rytuału Ocalenia i Zwierzęcia.

W Młodym Imperium jest jedna Akademia Soulerów, na Gai.

Narowie dopiero odkrywają swoje zdolności, są w trakcie wyłuskiwania podstawowych umiejętności, które ich różnicują. Generalnie jest to grupa, w której nie ma ścisłych klasyfikacji, jednak widać coraz lepiej dwie klasy Narów.

Pierwszą jest Człowiek Brama, ktoś, kto potrafi w swoim umyśle otwierać portale do światów równoległych.

Drugą klasą jest Słuchacz - ci Narowie mają talent do "słyszenia" fali losu, do wyczuwania nastrojów, spiętrzeń prawdopodobieństwa, przeczuwają prawdopodobne zdarzenia w przyszłości w oparciu o nastroje ludzi. Na razie ta klasa ma nazwę "roboczą" i nie jest pewna, czy poprawnie interpretuje swoje zdolności, ale czas pokaże, że to jeden z najważniejszych rodzajów Narów.

Cała reszta to po prostu Narowie. Ludzie przekraczający ograniczenia czasu i przestrzeni dzięki Omnihomo, którego najczęściej nie widzą, nie słyszą, ale czują.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
MARTIN ANN DRIMM
Szef
 
Posty: 2718
Dołączył(a): 14 czerwca 2006, o 15:03
Lokalizacja: z Chotomowa

Re: Pytania do Marcina.

Postprzez fomoraig » 4 września 2012, o 21:10

Marcinie, planowane są jakieś zagraniczne wydania Gamedeca?
Avatar użytkownika
fomoraig
 
Posty: 44
Dołączył(a): 9 stycznia 2011, o 18:43

Re: Pytania do Marcina.

Postprzez MARTIN ANN DRIMM » 5 września 2012, o 08:16

Na razie nic mi o tym nie wiadomo. Laser Books w Czechach wydało "Granicę..." i "Sprzedawców...".
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
MARTIN ANN DRIMM
Szef
 
Posty: 2718
Dołączył(a): 14 czerwca 2006, o 15:03
Lokalizacja: z Chotomowa

Re: Pytania do Marcina.

Postprzez fomoraig » 5 września 2012, o 08:51

Znalazłem te czeskie wydania. Bardzo ładne okładki dali. Do "Granicy..." to chyba jest jakaś grafika spoza uniwersum?
Avatar użytkownika
fomoraig
 
Posty: 44
Dołączył(a): 9 stycznia 2011, o 18:43

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Gamedec

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: ThomasRom i 12 gości