CZAS SILNYCH ISTOT (SPOILER)

Rozmowy ogólnie o Gamedeku.

Moderator: Ekipa Forum

Re: CZAS SILNYCH ISTOT (SPOILER)

Postprzez fomoraig » 22 września 2012, o 09:00

Swoją drogą dziwna sprawa z tymi premierami Fabryki. Również wczoraj ukazała się od nich "Strzygonia. Dziedzictwo krwi" Sławomira Mrugowskiego. Książka jest na empik.com, jest w salonach (zdaje mi się, że ją widziałem)... a CSI2 ni ma... Czyżby sabotaż?
Avatar użytkownika
fomoraig
 
Posty: 44
Dołączył(a): 9 stycznia 2011, o 18:43

Re: CZAS SILNYCH ISTOT (SPOILER)

Postprzez MARTIN ANN DRIMM » 22 września 2012, o 09:18

Sabotaż! Do broni! Zdrada! Naaaaprzóóód! ;)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
MARTIN ANN DRIMM
Szef
 
Posty: 2718
Dołączył(a): 14 czerwca 2006, o 15:03
Lokalizacja: z Chotomowa

Re: CZAS SILNYCH ISTOT (SPOILER)

Postprzez Kthaara » 22 września 2012, o 14:19

Marcinie, drugi raz czytałeś go chyba jak oceniałeś prace konkursowe ;)
Czyżbyś nie czytał?
"Tylko dwie rzeczy na tym świecie są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Jednak co do tej pierwszej są pewne wątpliwości."
A. E.
Avatar użytkownika
Kthaara
 
Posty: 231
Dołączył(a): 4 września 2011, o 11:38
Lokalizacja: Ligota k/Bielska-Białej

Re: CZAS SILNYCH ISTOT (SPOILER)

Postprzez MARTIN ANN DRIMM » 22 września 2012, o 15:57

A, "po raz drugi", a nie "drugi". Wybacz, Kthaara, przez zmęczenie źle przeczytałem. Nie, drugi raz nie czytałem, jest za długi i cały czas Ci o tym, Kthaaro, mówiłem :). Jeśli chcesz, żebym redagował gamedecowe teksty Twojego autorstwa, pisz krócej :). Nie mogę zatem powiedzieć, czy jest lepszy :). Podejrzewam, że tak, bo na pewno przerobiłeś te rzeczy, o których mówiliśmy ostatnio :).
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
MARTIN ANN DRIMM
Szef
 
Posty: 2718
Dołączył(a): 14 czerwca 2006, o 15:03
Lokalizacja: z Chotomowa

Re: CZAS SILNYCH ISTOT (SPOILER)

Postprzez Kthaara » 22 września 2012, o 16:34

Przypominam Ci, Marcinie: jeśli chciałbym to opisać krócej, całość sprowadziła by się do takiej oto notki:
"Laurus dostał diabła, potem anielicę"
Wyobrażasz sobie na przykład tą historię, którą opisałem - całą opowieść Laurusa - jako miniaturę literacką?
Pamiętaj, że na razie zajęła mi ona ponad 30 stron A4, a jest opisana moim zdaniem dość zwięźle.
I, tak, staram się zawsze zawierać dożo treści w małej objętości.
Marcin Przybyłek napisał(a):Jeśli chcesz, żebym redagował gamedecowe teksty Twojego autorstwa, pisz krócej :)

To, jak ci się nie bardzo chce ( ;) ) weź i daj je komuś innemu, albo podeślij mi jakiś miły adres mailowy do kogoś kto chętnie je przeczyta :)
"Tylko dwie rzeczy na tym świecie są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Jednak co do tej pierwszej są pewne wątpliwości."
A. E.
Avatar użytkownika
Kthaara
 
Posty: 231
Dołączył(a): 4 września 2011, o 11:38
Lokalizacja: Ligota k/Bielska-Białej

Re: CZAS SILNYCH ISTOT (SPOILER)

Postprzez MARTIN ANN DRIMM » 23 września 2012, o 16:32

Kthaara - PRZECIEŻ JUŻ RAZ CZYTAŁEM :). I przekazałem Ci uwagi :). Raz wystarczy, inaczej byłoby niemoralnie :).

30 stron komputerowych to prawie 60 książkowych, nie w kij dmuchał :).

Czyli - i te słowa kieruję do wszystkich pięknych fanfikowiczek i fanfikowiczów - obiecałem, że każdy fanfik podredaguję i z obietnicy się nie wycofuję. Ale nie oczekujcie, bardzo proszę, że po pierwszym razie będę czytał tekst po raz drugi czy trzeci, zwłaszcza jeśli będzie bardzo długi. Naprawdę nie będę miał na to czasu.

Kthaaro, Twój "Laurus" jest bardzo fajny i zawiera mnóstwo ciekawych odniesień, ale jest też bardzo długi. W tej chwili mam "Obrazki z Imperium" na głowie, przemeblowanie, inne sprawy jeszcze, oraz rzecz kluczową, czyli szkolenia, dzięki którym żyję ja i moja rodzina. Nie rozciągnę czasu, nie ma rady, drogi, kochany Kthaaro. Gdyby "Laurus" miał 6 stron, przeczytałbym go drugi raz, bo ciekawy jestem, co poprawiłeś. Ale 30 stron - nie dam rady.

Dlatego zachęcam Was wszystkich jeszcze raz - trenujcie na małych formach. Dzięki temu ja będę miał łatwiejsze zadanie i pomogę Wam lepiej niż przy tekstach dłuższych, to raz, po drugie przy opowieści większych rozmiarów łatwiej się wyłożyć, belive me ;).
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
MARTIN ANN DRIMM
Szef
 
Posty: 2718
Dołączył(a): 14 czerwca 2006, o 15:03
Lokalizacja: z Chotomowa

Re: CZAS SILNYCH ISTOT (SPOILER)

Postprzez Kthaara » 24 września 2012, o 11:11

Czy ktoś może mi powiedzieć czy ja ponaglałem Cię do przeczytania go ponownie?
Nie, ja tylko wyraziłem nadzieję :)

Poza tym przyznaj - nie dało by się go opisać krócej :P
"Tylko dwie rzeczy na tym świecie są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Jednak co do tej pierwszej są pewne wątpliwości."
A. E.
Avatar użytkownika
Kthaara
 
Posty: 231
Dołączył(a): 4 września 2011, o 11:38
Lokalizacja: Ligota k/Bielska-Białej

Re: CZAS SILNYCH ISTOT (SPOILER)

Postprzez MARTIN ANN DRIMM » 24 września 2012, o 11:40

Aaaa, widzisz, czyli źle zinterpretowałem Twoje słowa. Pewnie zadziałało moje poczucie winy :).

No cóż. Khm. Aaale niedługo zwycięskie teksty zawisną na łamach Alchemii Słowa. Może wtedy będzie się "Laurusa" łatwiej czytać i sobie zerknę w interesujące mnie obszary (zwłaszcza petropodobne ;)).
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
MARTIN ANN DRIMM
Szef
 
Posty: 2718
Dołączył(a): 14 czerwca 2006, o 15:03
Lokalizacja: z Chotomowa

Re: CZAS SILNYCH ISTOT (SPOILER)

Postprzez siouks73 » 24 września 2012, o 11:44

Hmmm - ktoś tu ma manię wielkości ?? ;) :)
a swoją drogą Kthaara - GRATULACJE !

księga 2 CSI właśnie dojeżdża pod dom, więc po pracy będę mógł je napocząć ;) jednak sklep fabryki wysłał książkę tego samego dnia
a na merlinie nadal nie ma - czy Fabryka w ogóle dała znać odbiorcom że książka będzie dostepna w sprzedaży ??
to naprawdę trochę jak embargo....
Avatar użytkownika
siouks73
 
Posty: 84
Dołączył(a): 28 lutego 2011, o 14:12

Re: CZAS SILNYCH ISTOT (SPOILER)

Postprzez ikari » 24 września 2012, o 11:45

Ze skojarzeń Gamedecowych:


Ostatnio w prasie odnalazłem wzmiankę o historycznej próbie wprowadzenia mojego ukochanego Czasu Uniwersalnego:
Obrazek

Przeczytałem też książkę Siergieja Łukjanienki "Labirynt Odbić" (pierwszy tom dylogii) z 1997r. ... To takie skrzyżowanie Gamedeca z .hack//Sign (takim anime ;P). Rok powstania jest tu ciekawy, bo procesory Pentium wspominane są jako cud zaawansowanej techniki, a ludzie by wejść - a jakże - w świat wirtualny, używają modemów telefonicznych.
Oryginalnym chwytem jest to, czego używają, by świat generowany przez ówczesne komputery stał się dla ich świadomości rzeczywistością...
Spoiler:

Fanom Gamedeca gorąco polecam.

EDIT: właściwie to ktoś mógłby wziąć ten post i przenieść/utworzyć nowy wątek, taki offtop nam się tu zrobił, że już się zapominam : )
Avatar użytkownika
ikari
 
Posty: 36
Dołączył(a): 28 października 2011, o 09:59
Lokalizacja: Kraków, Polska

Re: CZAS SILNYCH ISTOT (SPOILER)

Postprzez Kthaara » 25 września 2012, o 22:13

Siouks, może to będzie trochę jak tłumaczenie się ale co mi tam,
Nie mam mani wielkości, po prostu nigdy nie czułem się tak... dowartościowany jak na tym forum (głównie przez fakt poznania i delikatnej współpracy z Marcinem) i nie chciałbym tego poczucia utracić. Dlatego tak trochę nadgorliwie czepiam się swojego tekstu :)
"Tylko dwie rzeczy na tym świecie są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Jednak co do tej pierwszej są pewne wątpliwości."
A. E.
Avatar użytkownika
Kthaara
 
Posty: 231
Dołączył(a): 4 września 2011, o 11:38
Lokalizacja: Ligota k/Bielska-Białej

Re: CZAS SILNYCH ISTOT (SPOILER)

Postprzez siouks73 » 26 września 2012, o 06:29

rozumieć ;) to było żartem przecież ;)
Może Cie dowartościuje dodatkowo fakt, że ja (i zapewne nie tylko ja) Ci zazdroszcze - talentu twórczego, nagrody - ba samego wyróżnienia z niemałej liczby zgłoszonych prac.
Avatar użytkownika
siouks73
 
Posty: 84
Dołączył(a): 28 lutego 2011, o 14:12

Re: CZAS SILNYCH ISTOT (SPOILER)

Postprzez blychtr » 26 września 2012, o 11:36

Książkę pochłonąłem momentalnie ;)

Czas na refleksje:
Od niedzieli zbieram się aby nastukać cokolwiek na klawiaturze no i mam problem - mieszane uczucia.
Z jednej strony książka jest świetna a z drugiej już taka świetna nie jest ;)

ŚWIAT
A tak na serio, podziwiam rozmach i spójność świata - powalają (ja przynajmniej mam wrażenie spójności). Niejednokrotnie spotykałem się w książkach S-F, opisujących bliższą bądź dalszą przyszłość, z ograniczeniami wyobraźni autora odnośnie wyglądu świata. Postęp technologii, medycyny i ewolucja społeczeństwa nimi spowodowana jak i innymi czynnikami albo nie była poruszana albo traktowana marginalnie. Jeśli wpadną na fantastyczny pomysł odnośnie jakieś über-super-hiper-mega-ekstra technologii, kompletnie pomijają wpływ jaki może ona mieć na rozwój społeczeństwa, sposobów interakcji między ludźmi czy zmiany standardów w codziennych rozmowach. Ku mojemu wielkiemu cierpieniu jest to plaga wszelkiej maści filmów s-f produkcji hollywoodzkiej - są często bardzo ale to bardzo naiwne.

Tobie Marcinie, udało się uniknąć wpadki, co mnie urzekło praktycznie od początku mojego kontaktu z serią np. fobia przed marszczeniem się skóry czy scena w której Torkil po przylocie na Gaję rozmawia ze swoją wirtualną asystentką, przy czym z boku sprawia wrażenie szaleńca mówiącego do powietrza. Duży plus za powyższe.

CHAOS
Przez cały czas czytania CSI czułem się trochę zagubiony, co było spowodowane kilkoma elementami. Żaden z nich sam w sobie nie jest przyczyną tego stanu rzeczy, ale zebrane razem wywołały u mnie uczucie zagubienia.

1. MOWA
Pozwolę sobie zacytować pewną mądrą i trafną wypowiedź jednego z forumowiczów:
blychtr napisał(a):[...]"Czas silnych istot" jest bardziej wymagający dla czytelnika niż poprzednie części - wydaje mi się że przez dużo neologizmów związanych z technologią, jak i gimnastyki wyobraźni przy opisach rozwiązań i możliwości jakie niesie ze sobą opisywana technologia.[...]
W którymś z wywiadów, wspominasz iż "Czas silnych istot" nie wymaga znajomości poprzednich części i można śmiało od niej rozpocząć przygodę z Gamedekiem. Odważne stwierdzenie - jeśli ja poczułem się zagubiony na samym początku, pomimo 2-krotnego przeczytania wcześniejszych tytułów[...]


Podtrzymuję zdanie. Czytając 1 księgę cały czas miałem lekki problem w odbiorze - to coś więcej niż same neologizmy, stworzyłeś nową prawie mowę. Z jednej strony zrozumiałe, akcja przecież rozgrywa się w odległej przyszłości i byłbym szczerze zdziwiony gdyby język nie ewoluował. Niemniej jednak, pomimo że władam naszym rodzimym a i książka jest w nim napisana, czytało mi się lekkim oporem - co chwila zaglądanie do słowniczka a i nie wszystkie odpowiedzi w nim znalazłem. Na początku CSI przymykałem oko na to, wszak minęło ca. 100 lat a świat poszedł do przodu a i normalną koleją rzeczy jest początkowa "nauka" książki. Niestety 2 księgę czytało mi się podobnie. Do samego końca.
Po części wynika to z mojego sposobu czytania powieści - lubię najpierw "pochłonąć" książkę w całości bez przerywania. W miarę czytania lepiej zaczynam kojarzyć bohaterów, pewne fakty jak i mowę. Czyli niejako się książki uczę aż się nauczę ;)
W CSI podobne podejście niestety się na mnie zemściło, czułem się lekko zagubiony przez cały czas. Dlatego twierdzę iż nie jest ona zbyt prosta w odbiorze.

2. ŚWIAT / SPOŁECZEŃSTWO na tle AKCJI
W poprzednich częściach zaserwowałeś mi delikatne wprowadzenie w nowy świat. Akcja nie była aż tak dynamiczna jak w CSI, przez co z opisów mogłem więcej wychwycić odnośnie funkcjonowania świata. Czy to z opisu czynności bohatera, czy rozmów z klientami czy nawet wiadomości. Porozrzucałeś wszędzie drobne elementy i wskazówki które razem zebrane tworzyły ładny i spójny obraz. Co mi jako humaniście szczególnie do gustu przypadło.
W CSI akcja wyrywa do przodu 100 lat w przyszłość. Wykładniczy (tak zakładam) postęp technologiczny, jak całkowita zmiana ustroju i wartości społecznych, stworzyły coś zupełnie innego. Prawa, zależności – kompletna transformacja społeczeństwa. W ten świat wrzuciłeś bardzo dynamiczną akcję bez dokładniejszego jego opisu. Niejako mi zakotwiczenia zabrakło
w tym wszystkim.
Mam wrażenie że akcję/intrygę którą umieściłeś w 1 książce (CSI traktuje jako 1 grubą, pomimo podziału na 2 księgi), wcześniej rozłożyłeś na 3 książki.
Gdzieś mi się o uszy obiło, że „Obrazki z imperium” mają się koncentrować bardziej na życiu w imperium. Tak się zastanawiam czy gdyby kolejność odwrócić, a jeśli konstrukcja fabuły na to nie pozwala, to czy gdyby nie zrobić z CSI prawdziwych 2 części – wszak materiału masz multum, co pozwoliłoby na opisanie przez Ciebie dokładniej samego imperium jak i bohaterów pobocznych w troszkę bogatszy sposób.


3. WYOBRAŹNIA
Powielanie osobowości – super! Idea świetna. Morfowanie pojazdów, też bomba. Ale w połączeniu z nowym językiem/światem, bardzo dynamiczną akcją i skokami co i rusz między 1a2a3a4a5 Torkilem, spowodowały chaos.
Przy czym podkreślam jeszcze raz, że pomysły za fantastyczne uważam ;)

4. CLIFFHANGER
Będzie to trochę część spekulacyjna bo nie wiem co planujesz zrobić z fabułą w przyszłych częściach.

W poprzednich książkach przy przechodzeniu pomiędzy tytułami, intryga, której początki sięgają opowiadań, rozwija się zataczając coraz szersze kręgi jak i posiada wiele wątków. A zawieszenie pomiędzy 1 a 2 tytułem zostawiało mnie zawsze z uczuciem niedosytu (to dobrze;) ) i ogromnej ciekawości co będzie dalej. Nagle intryga, czyli walka z pomiotem bestii się urywa.W CSI zaczynasz co prawda nowy wątek, ale tak nagle – bez większego uprzedzenia, i to praktycznie pod sam koniec książki.

Spoiler:


Może coś mi umknęło z racji szybkiego czytania, może masz w planach intrygę, która już się rozwija a ja nawet tego nie zauważyłem – nie wiem. Opisuję tylko i wyłącznie moje wrażenie.

KONIEC
Się rozpisałem więc czas kończyć, ale sam chciałeś abym popełnił moje wrażenia ;)

Jak i w przypadki poprzednich, także i tej części szczerze gratuluję. Przez weekend, nie mając jakoś wiele czasu czytałem w każdej wolnej chwili czy to miałem 5min. czy 15 czy akurat jak nie musiałem prowadzić to alienowałem się w samochodzie byleby dowiedzieć się co będzie dalej ;)

Tak się gdzieś pokątnie zastanawiałem, czy gdybym nie już był „wierzący” i nie czytał poprzednich części albo czy gdyby ktoś znajomy mnie nie namówił to bym się odnalazł i przekonał do CSI....

Niemniej jednak książka bomba ;)

P.S. Przeczytam CSI jeszcze raz już na spokojnie, bez przerwy wydawniczej między 1 a 2 księgą ;)
Ostatnio edytowano 26 września 2012, o 14:10 przez blychtr, łącznie edytowano 1 raz
Es ist ein kleiner Schritt für die Menschen, aber ein grosser Schritt für das Vaterland.
blychtr
 
Posty: 19
Dołączył(a): 30 marca 2011, o 05:13

Re: CZAS SILNYCH ISTOT (SPOILER)

Postprzez blychtr » 26 września 2012, o 12:33

Tak swoją drogą ciekawostka - grafika CSI 2 księgi widoczna na głównej gazety.pl ;)

Obrazek
Es ist ein kleiner Schritt für die Menschen, aber ein grosser Schritt für das Vaterland.
blychtr
 
Posty: 19
Dołączył(a): 30 marca 2011, o 05:13

Re: CZAS SILNYCH ISTOT (SPOILER)

Postprzez MARTIN ANN DRIMM » 26 września 2012, o 16:01

Blychtr, niezła analiza, dziękuję :).

Kthaara i sioux, cieszę się, że doszło do porozumienia ;). Kthaara - Laurus, jak mówiłem, jest "klepnięty" i tego nie odwołuję ;).

Wracając do CSI - moim zdaniem osiągnąłem szczyt skomplikowania świata i nie mam zamiaru go komplikować jeszcze bardziej. Przeciwnie. W "Obrazkach z Imperium" wszystko ulega uproszczeniu, bo prostota jest widomym znakiem doskonałości :). Będzie to świat łatwiejszy, bardziej przejrzysty, lżej strawny.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
MARTIN ANN DRIMM
Szef
 
Posty: 2718
Dołączył(a): 14 czerwca 2006, o 15:03
Lokalizacja: z Chotomowa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Gamedec

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron