CGG czyli Computer Gamedec Game

Rozmowy ogólnie o Gamedeku.

Moderator: Ekipa Forum

CGG czyli Computer Gamedec Game

Postprzez MARTIN ANN DRIMM » 24 sierpnia 2009, o 17:43

Właśnie. Marzenia mają tendencję do realizacji czyli urzeczywistniania. Mam prośbę. Podyskutujmy o tym, jak mogłaby wyglądać gra o gamedeku / w świecie gamedeka. Czyli w gamedecverse. M_L w topiku o Falloucie rzucił uwagę, że sieciowe erpegi są ubogie i chyba miał rację. Jak widzielibyście grę o gamedeku? RPG? Przygodówka? Hybryda jednego i drugiego? Sieciówka? RTS? :mrgreen:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
MARTIN ANN DRIMM
Szef
 
Posty: 2718
Dołączył(a): 14 czerwca 2006, o 15:03
Lokalizacja: z Chotomowa

Re: GG czyli Gamedec Game

Postprzez MartiusMarsGradivus » 24 sierpnia 2009, o 21:11

hmm... Gry detektywistyczne kojarzą mi się z przygodówkami a że jestem fanem RPGów to najchętniej zobaczyłbym właśnie hybrydę. Na pewno nie chce żeby głównym bohaterem był Torkil... Postać powinna być stworzona od początku przez gracza... mogło by to wyglądać jak tworzenie Digineta ;)
Marcin Przybyłek napisał(a):Wybacz, Fomoraig, Lamasowi i Martiusowi. To wspaniali ludzie i Wielcy fani gamedeka. I nie są normalni.
Avatar użytkownika
MartiusMarsGradivus
 
Posty: 447
Dołączył(a): 4 stycznia 2009, o 11:55
Lokalizacja: Lublin

Re: GG czyli Gamedec Game

Postprzez Ixolite » 24 sierpnia 2009, o 23:46

Hah, RPG z detektywistyczną fabułą w świecie Gamedeca - mmmrrrr :D

Trochę mi się przypomina teraz Blade Runner w wersji komputerowej - niby przygodówka, a sporo erpegowych elementów w niej było. No i klimaty mocno zbliżone momentami.

RPG to jednak najbardziej uniwersalna konwencja, mnie w pewnym sensie marzy się coś w stylu mocno rozbudowanego GTA, z którego wziąłbym ideę otwartego świata gry, gdzie w ramach kaprysów można robić niemal co się chce (zwłaszcza GTA San Andreas), a z drugiej strony jest wyraźnie zarysowana linia fabularna, prowadząca gracza dalej, kiedy znudzi się zabawą dla samej zabawy. Tylko oczywiście konieczna by była bardziej rozbudowana interakcja ze wszystkim :D
It sure would be nice if we had some grenades, don't you think?
Avatar użytkownika
Ixolite
Webmaster
 
Posty: 616
Dołączył(a): 18 grudnia 2006, o 11:12
Lokalizacja: oni wiedzieli?

Re: GG czyli Gamedec Game

Postprzez MARTIN ANN DRIMM » 27 sierpnia 2009, o 11:57

Kiedy tworzyłem ogólny zarys możliwości takiej gry, myślałem o bardzo wielu profesjach: Out-Rangerach (wtedy trzeba by pokazać, co się dzieje poza barierami ABB), pilotach (wtedy trzeba by pokazać orbitę), oczywiście byłyby takie zawody jak gamedec, gracz, citizen (właściciel kafejki, neomilkbaru, myjni pneumobilowej ;)), policjant (dlaczego nie egzoszkieletowiec, poza tym może to być D-Runner, wtedy miałby możliwośc przyspieszania), mieszkaniec podmiasta (no, edukacja takiego troglodyty mogłaby być trudna, ale za to jaka przygoda - dostanie się na szczyt miasta!), Shadow Zombie (czyli ocaleniec ekstropianin), agent korporacyjny (w tych czasach każdy rzecznik korporacji jest jednocześnie agentem), haker (to raczej oczywiste), cyber oszust (czyli człowiek wykorzystujący narzędzia cyfrowe do kantowania ludzi), Zoenet w netombie (mało ruchliwa postać jeśli chodzi o realium), Zoenet w motombie (Oscar, Digit, Neo, Doom)... Problem polega na tym, że zróżnicowanie postaci pociąga za sobą spore modyfikacje w tym, jakie części świata gry mają być pokazane, zmieniają też fabułę. Półczłowiek z podmiasta będzie miał zupełnie inną ścieżkę niż arystokrata z Wieży Słonia...
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
MARTIN ANN DRIMM
Szef
 
Posty: 2718
Dołączył(a): 14 czerwca 2006, o 15:03
Lokalizacja: z Chotomowa

Re: GG czyli Gamedec Game

Postprzez Ixolite » 27 sierpnia 2009, o 13:06

To zawsze jest problem - ilość kontra jakość. I pytanie czy warto budować elementy świata, do których wielu graczy nigdy się nie dostanie. Trochę to widać w Morrowindzie albo Oblivionie - z jednej strony jest jakoś tam zarysowana główna ścieżka fabularna, ale podążając tylko i wyłącznie nią, nie odkryjemy, żeby nie skłamać, ale tak z 80% przygotowanych przez autorów atrakcji. Z drugiej strony, łażąc "bez celu" po świecie, można zostać przytłoczonym przez ilość pobocznych rozrywek. Gra to jednak bardzo trudne medium, zwłaszcza jeśli chce się wprowadzić gracza w dość otwarty świat - gra bez celu szybko się nudzi, ale prowadzenie gracza za rączkę, po sznurku, poniekąd zabija ideę gry jako medium. Mniej lub bardziej interaktywny, ale film, też nie jest specjalnie atrakcyjny.

Taką różnorodność o jakiej mówisz, można by osiągnąć w przypadku gry MMO, gdzie pojawiają się interakcje między graczami. Ale tam znowu trudniej poprowadzić fabułę, tak żeby nie niszczyć rozgrywki graczom, na różnych etapach "rozwoju".
It sure would be nice if we had some grenades, don't you think?
Avatar użytkownika
Ixolite
Webmaster
 
Posty: 616
Dołączył(a): 18 grudnia 2006, o 11:12
Lokalizacja: oni wiedzieli?

Re: GG czyli Gamedec Game

Postprzez M_L » 10 września 2009, o 00:47

Wydaje mi się, że konwencja gry typu "sandbox" (GTA i podobne) owszem, brzmi pociągająco, ale byłaby szalenie trudna w realizacji. Nie potrafię sobie wyobrazić, jak twórcy mogliby ogarnąć tak złożoną rzeczywistość jak uniwersum Gamedeca, toż tu by trzeba było zawrzeć... wszystko co do tej pory w grach było i jeszcze trochę więcej. :)
Dlatego widzi mi się gamedeczana gra jako twór w stylu kultowej, chociaż może trochę zapomnianej gry Nomad Soul. Z jednej strony do dyspozycji mieliśmy całkiem spore miasto do zwiedzenia, z drugiej trzeba było przejść dość skomplikowaną ścieżkę fabularną. Niby mieliśmy sporą swobodę, ale jednak trzeba było zasuwać po wytyczonej linii. Wszystko w odpowiednich proporcjach (zresztą ja od zawsze uważałem, że lepsza jest porządna liniowa historia, niż wielka swoboda i miałka fabuła). Do tego dużo elementów typowej przygodówki, sekwencje FPP (główny bohater z początku był policjantem), a nawet bijatyki w stylu Mortal Kombat. I przypominam, że Nomad Soul wydano w roku 1999, DZIESIĘĆ lat temu. Przy dzisiejszych możliwościach można by na jej podstawie stworzyć prawdziwe arcydzieło, grę nietuzinkową i jedyną w swoim rodzaju. Tylko kto dziś miałby odwagę wydać program, przy którym trzeba by spędzić kilkadziesiąt godzin i do tego sporo myśleć? :P

A MMO? Teoretycznie mogłoby być pięknie, z rozbudowanym światem, interakcjami między graczami z całego świata itepe itede, tylko czemu wiem, że skończyłoby się na grindowaniu w Crying Guns? ;)
Also known as Crowley
Avatar użytkownika
M_L
 
Posty: 69
Dołączył(a): 2 lutego 2009, o 01:19

Re: GG czyli Gamedec Game

Postprzez MARTIN ANN DRIMM » 7 grudnia 2009, o 22:56

Mam bardzo podobne przemyślenia do Twoich, M_L. Bardzo podobne. The Nomad Soul było grą wspaniałą. Przeżycia, jakie towarzyszyły mi podczas grania wibrują we mnie do dzisiaj. Sceny żeglugi po rzece, ta muzyka, majstersztyk. Przeżyciem była nawet wizyta w aptece. Te lecące ciężarówy... Gdyby nie niedopracowane FPP, to znowu bym ją zainstalował. Za to bijatyki były świetne. Swoją drogą, jak można niedopracować FPP, a dopieścić robienie pięścią?

Tak. Muzyka, wizja, sekwencje filmowe, intryga. Mnie też nigdy nie pociągała wielowątkowość. Uwielbiałem przeżywać dobrze skomponowaną opowieść.

Wiesz co, M_L, zaczynam obmyślać mechanikę gry planszowej. Może to pomoże w przyszłej grze komputerowej...
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
MARTIN ANN DRIMM
Szef
 
Posty: 2718
Dołączył(a): 14 czerwca 2006, o 15:03
Lokalizacja: z Chotomowa

Re: GG czyli Gamedec Game

Postprzez Wega » 8 grudnia 2009, o 02:34

Ciekawy pomysł, chociaż nie bardzo ogarniam ideę, na czym taka gra planszowa miałaby polegać?

A gdyby tak zrobić RPG przez forum w świecie Gamedeca? Potrzebny byłby tylko dobry Mistrz Gry i kilku chętnych do regularnego odpisywania...
Avatar użytkownika
Wega
 
Posty: 77
Dołączył(a): 22 września 2008, o 10:20
Lokalizacja: Zakon Assassin's Creed

Re: GG czyli Gamedec Game

Postprzez MARTIN ANN DRIMM » 8 grudnia 2009, o 08:12

Ostatnio grywam w planszówki i widzę, że mają gigantyczne możliwości. To już nie "chińczyki". Nie mogę powiedzieć do końca, na czym miałaby gra polegać, bo zaspoilowałbym IV tom.

PRG dobra rzecz, tylko trzeba by pomyśleć o przygodzie. A ja mam tyle teraz na głowie...
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
MARTIN ANN DRIMM
Szef
 
Posty: 2718
Dołączył(a): 14 czerwca 2006, o 15:03
Lokalizacja: z Chotomowa

Re: GG czyli Gamedec Game

Postprzez Ixolite » 8 grudnia 2009, o 11:50

Żeby nie zdradzać niewygodnych szczegółów :evilgrin: możesz Marcinie zastosować szyfr, nie nazywając rzeczy po imieniu :>

Domyślam się, że pytanie na czym miała by polegać gra planszowa, to pytanie o ogólne założenia - czy to ma być gra "akcji" jak "Magia i Miecz" (z góry przepraszam za porównania do starszych gier, z nowymi planszówkami miałem bardzo mało doświadczenia), gra "ekonomiczna" jak "Fortuna", taktyczna jak "Stratego" czy może strategiczna jak "Risk"? Ogólny kierunek i styl pomysłu jednak dużo determinuje. Podane przeze mnie przykłady pokazują, że gry są planszowe, ale całkowicie od siebie odmienne.
It sure would be nice if we had some grenades, don't you think?
Avatar użytkownika
Ixolite
Webmaster
 
Posty: 616
Dołączył(a): 18 grudnia 2006, o 11:12
Lokalizacja: oni wiedzieli?

Re: GG czyli Gamedec Game

Postprzez Lu » 8 grudnia 2009, o 15:28

A może gra w kapsle ? Na duzej planszy z budynkami z Warsaw City ? kapsle poruszać się moga po trasie liniowców ;) Wtedy nawet przygody nie trzeba - po prostu kto pierwszy doprztyka się do Gai ten wygrywa :P
Zasadę zachowania energii traktuję bardzo poważnie, jako zasadę zachowania energii na później.
Avatar użytkownika
Lu
 
Posty: 533
Dołączył(a): 23 września 2006, o 09:42

Re: GG czyli Gamedec Game

Postprzez MARTIN ANN DRIMM » 4 maja 2010, o 20:12

:mrgreen: Bardzo śmieszne, Lu :mrgreen:

Ixolite, gry być może będą dwie. Jedna jest już w fazie zaawansowanych testów, druga w ogóle jeszcze nie powstała, nawet w głowach twórców (dopiero szukają koncepcji).

Pierwsza ma być oparta głównie na I tomie. Gracze będą rywalizującymi ze sobą gamedekami. Będą odwiedzali światy i realium szukając tam poszlak dotyczących afery wirusowej. Będą je zdobywać (poszlaki) wykonując zadania. Postacie będą sie rozwijały. Każda będzie zatrudniona przez jedną z korporacji. Sęk w tym, że w pewnym momencie gry jeden z gamedeków / gamedekiń dowie się, która firma jest odpowiedzialna za kryzys. Może się zdarzyć, że będzie to ta, która odkrywcę zatrudniła...

Korporacje będą wspierały postacie w rozwoju. Każda będzie miała do zaoferowania konkretne dobra.

Tyle o grze wiem, mniej więcej.

Co do gry, którą ma zrobić Kuźnia Gier, tej jeszcze w fazie koncepcyjnej, zasugerowałem coś w rodzaju Battlestar Galaktiki, czyli grę prawie kooperacyjną, gdzie czas i nastroje społeczne działają przeciwko graczom, ale pomysł został wstępnie odrzucony jako zbyt mało "gamedeczany". Czekam na ich wersję...
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
MARTIN ANN DRIMM
Szef
 
Posty: 2718
Dołączył(a): 14 czerwca 2006, o 15:03
Lokalizacja: z Chotomowa

Re: GG czyli Gamedec Game

Postprzez Lamas » 4 maja 2010, o 22:51

Zaczynam się zastanawiac czy jak coś by dało rade to czy nie postarać się zrobić jakiejśc prostej gry crpg w klimatch gamedeka :D Albo postawić wszystko na jedną karte i nauczyć się kodować, co oznaczało by zrobienie gry w 3D z jakąś fajną fabułą :D (Jakby się każdy zebrał to można zacząc robić coś ponad normalne pojęcie gier) Jutro rozpisze się dokładniej bo jest późno i jestem zmęczony. Wtedy dowiecie się o co może mi chodzić i jak łatwo będzie nam się współpracowało :)
Pozderki
Marcin Przybyłek napisał(a):Wybacz, Fomoraig, Lamasowi i Martiusowi. To wspaniali ludzie i Wielcy fani gamedeka. I nie są normalni.
Avatar użytkownika
Lamas
 
Posty: 454
Dołączył(a): 27 lipca 2009, o 13:52
Lokalizacja: Lublin

Re: GG czyli Gamedec Game

Postprzez MARTIN ANN DRIMM » 16 maja 2010, o 12:40

No, Lamas, trzymam kciuki :).
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
MARTIN ANN DRIMM
Szef
 
Posty: 2718
Dołączył(a): 14 czerwca 2006, o 15:03
Lokalizacja: z Chotomowa

Re: GG czyli Gamedec Game

Postprzez Lamas » 16 maja 2010, o 16:09

Więc miałem się rozpisać. To jednak zrobię to teraz. Więc: Wpadłem na pomysł zrobienia czegoś prostego na początek, może jakiegoś moda do gry, może czegoś ala dodatku, w którym wcielalibyśmy się w Torkila bądź innego Solvera. Chyba, że mod byłby pod gre ala CS wtedy grało by się może jednym z Maodów. Jeśli nie to to może coś ala proste 2dekowe że tak to ujme crpg, z zagadką, chwilką walki i tyle. Może coś we flashu żeby wrzucić na stronkę jako mini gra. Nie wiem tyle pomysłów Tyle możliwości... Oczywiście jesli zacząłbym juz cos to każda pomoc się liczy, więc..... Ma ktoś jakieś pomysły w co bardziej się ukierunkowac na początek? Może tak na start? Jeśli nic z tego co, podałem rzućcie coś swojego, przyjmę z chęcią! Zależy mi na opinii i pomocy.
Pozderki
Marcin Przybyłek napisał(a):Wybacz, Fomoraig, Lamasowi i Martiusowi. To wspaniali ludzie i Wielcy fani gamedeka. I nie są normalni.
Avatar użytkownika
Lamas
 
Posty: 454
Dołączył(a): 27 lipca 2009, o 13:52
Lokalizacja: Lublin

Następna strona

Powrót do Gamedec

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości